Lithuanian-Economy.net
RSS Feed
 • Ekonomisto komentaras - Apie vaiko pinigus, politikų pažadus ir bunkančią visuomenę

  Gėrybių (angl. goods) patenkinti visiems visuomenės poreikiams nėra pakankamai. Tam, kad gerybių paskirstymo visuomenėje klausimas būtų sprendžiamas taikiai, šis procesas pavestas politikams. Politikai prieš priimant sprendimus savo viešomis diskusijomis bando įtikinti kitus politikus ir visuomenę tam, kad būtų suformuota reikiama politinė dauguma priimti sprendimus. Viešas idėjų ir argumentų išsakymas leidžia įvairioms visuomenėms grupėms įsitraukti į diskusijas ir atstovauti savo interesus prieš įvykstant balsavimui. Šiame komentare apie vaiko pinigus, politikų pažadus ir bunkančią visuomenę.

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras - Apie demokratijos nenorinčius dundukus bei viešojo sektoriaus dydį

  Liepos mėnesį baigtos derybos tarp vyriausybės ir profesinių sąjungų dėl Nacionalinės kolektyvinės sutarties, kurioje sutarta bazinį dydį (nuo kurio priklauso daugumos viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai) didinti 1.3%. Naujienų portalas delfi.lt sugebėjo šias naujienas atrajoti net du kartus, o skaitytojai vietoj to, jog piktintųsi per mažai didėjančiais viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimais, išsiliejo arba dėl per didelio valstybės tarnautojų skaičiaus, lobstančių Seimo narių, arba dėl didėjančios nelygybės viešojo sektoriaus atlyginimų sistemoje. Šiame komentare pabandysiu paaiškinti, kodėl (mano supratimu) visuomenė nekenčia viešojo sektoriaus (demokratijos), paneigsiu mitą, jog turime per didelį viešajė sektorių bei argumentuosiu, kodėl bazinio atlyginimo didinimas yra sąžiningas.

  Skaityti toliau... »

 • Mieganti LSDP gražuolė atsibudo?

  Kad ir kaip aš linkėčiau Gintautui Paluckui sėkmės reorganizuoti ir atgaivinti LSDP, visgi paskutiniu metu pastebiu labai rimtų vertybiinių problemų. Vieni pasakys, tai PR problema, tačiau aš matau kitaip, PR čia ne prie ko, čia vertybių ir prioritetų klausimas.

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras – Apie skurdą, Užkalnį, Finansų ministrą bei banko analitiką neskiriantį sąvokų

  “Gytautai, pagarbiai, eikite naxui” - replikuoja Andrius Užkalnis savo Facebook paskyroje į Gytauto komentarą, kuriuo Gytautas prašo “<…>pateikti statistinius duomenis grindziancius jusu nuomones objektyvuma bei atsakyti, kodel joje neatspindima JOKIA pvz turto/pajamu/galimybiu nelygybes itaka, o gal sakysite nera? ”, po to, kai Andrius Užkalnis “socialistinėmis erkėmis” pavadiną prof. R.Lazutką ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo atstovę Aistę Adomaviečienę, raginančius skirti daugiau finansinių resursų skurdo ir socialines atskirties mažinimui. Eilinė diena rojuje, sulaukus naujos skurdo ir socialinės atskirties statistikos.

  Skaityti toliau... »

 • Kaip VU EVAF dekanė naikina kritinę mintį fakultete ir kartu patį fakultetą

  Šiame komentare noriu papasakoti apie tai, kaip (mano supratimu) VU EVAF dekanė bando užgniaužti kritinį mastymą, atleidžiant nepatinkančius ar neįtinkančius fakulteto darbuotojus ir apie tai, kokių tikėtina ateityje tai turės pasekmių ekonomikos mokslui pačiame fakultete.
  Nors šiame komentare mano asmeninė ir labai emocionali patirtis, šio komentaro esmė ne aš, šiame komentare esmė ne-sistemoje, kurią formuoja dekanatas ir kuri sunaikins EVAF. Todėl apie tai, kas vyksta, atvirai ir viešai kalbėti - mano pareiga. Nes man universitetas, kaip institucija, rūpi labiau nei mano paties ateities perspektyvos joje.

  Skaityti toliau... »

 • EP Petrai Auštrevičiau, mokslininkai NAŠTA Lietuvai?

  EP narė Aušra Maldeikienė savo FB paskyroje pasidalino labai įdomia pokalbio  dalimi su kitu EP nariu, liberalu Petru Auštrevčiumi dėl mobilumo paketo:

  Susitinkame dabar su pervėžėjų lobistais dėl Mobilumo paketo. EP narys liberalas Auštrevičius, atsakydamas į mano pastabą dėl mažos pridėtinės vertės pervežimų verslo dotavimo Lietuvoje viešojo sektoriaus sąskaita, praneša : “ Tai Lietuvos mokslininkai, kurie nesugeba paruošti projektų, yra našta Lietuvai”. Būtų gerai, kad mokslininkai paklaustų Petro Auštrevičiaus, ką jis turi galvoje?

  Aš Vilniaus universiteto buvęs dėstytojas (jaunesnysis asistentas), dabartinis doktorantas, noriu Jūsų paklausti, ką reiškia, jog mes esame NAŠTA valstybei?

  Skaityti toliau... »

 • Užbaikime Šaponomics

  Praėjusią savaitę reaguodamas į Premjero S.Skvernelio bei Prezidento G.Nausėdos teigiamus vertinimus ir išsakomą viešą palaikymą finansų ministrui, parašiau apeliavimą į demokratinius socialistus šioje šalyje dėl būsimo finansų ministro. Visgi supratau, jog reikia daryti daugiau, ir birželio 21 d. blogpost’e “Piliečių nuomonė dėl finansų ministro Seimo nariams” sukūriau standartizuotą el laiško siuntimo galimybę, valdančiosios koalicijos Seimo nariams. Iki šiandienos apie 150 asmenų nusiuntė standartizuotą el. laišką visiems, arba pasirinktiems Seimo nariams. Labai džiugu, jog į raginimą užbaigti Šaponomics prisijungė ir NVO. Nuolat atnaujinamas NVO sąrašas bei jų kreipimaisi.

  Skaityti toliau... »

 • Piliečių nuomonė dėl finansų ministro Seimo nariams

  Paskutiniame savo blogpost’e (Apeliavimas į demokratinius socialistus šioje šalyje dėl būsimo finansų ministro) raginau politikus bei profesines sąjungas reaguoti į tai, jog sekančius 1.5 metų vėl nusimato turėti V.Šapoką kaip finansų ministrą. Raginau sukurti standartizuotą el. laišką, jog visi piliečiai galėtų siųsti el. laiškus Seimo nariams ir tokiu būdų galėtų išreikšti savo nuomonę t.y. dalyvauti viešoje diskusijoje.

  Skaityti toliau... »

 • Apeliavimas į demokratinius socialistus šioje šalyje dėl būsimo finansų ministro

  Prieš savaitę pasklido gandas, jog galimai iš pareigų trauksis dabartinis finansų ministras V.Šapoka. Toks pasitraukimas būtų buvęs logiškas žingsnis LVŽS ruošiantis kitiems Seimo rinkimams, vertinant sudarytą naująją koalicijos sutartį bei prezidento G.Nausėdos iškeltus “gerovės valstybės” tikslus. Tačiau netrukus džiaugsmą nutraukė premjeras ir sekančią dieną, tautos AKANAMISTAS-MESIJAS Daukanto aikštėje. Šis komentaras - apeliavimas į demokratinius socialistus šioje šalyje imtis viešų ir garsių raginimų keisti finansų ministrą.

  Skaityti toliau... »

 • Corrigendum

  Savo paskutiniame blogpost’e “Ekonomisto komentaras – Apie viešą algų skelbimą darbo skelbimuose” padariau klaidą. Dėkoju Tomui Tomilinui už persiųstą SRDK teisinį išaiškinimą. Šiame blogpost’e pasitaisymas (corrigendum)

  Mano klaida

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras – Apie viešą algų skelbimą darbo skelbimuose

  Praėjusią savaitę Seimas priėmė Darbo kodekso 25 straipsnio pataisą, kuria numatoma prievolė darbdaviams darbo skelbimuose nurodyti ir darbo vietos atlyginimą arba jo intervalą. Nors iš esmės tokiam žingsniui pritariu, tačiau kaip ekonomistas, matau keletą aspektų, apie kuriuose, manau, Seimo nariai nepagalvojo. Per didelis skubėjimas ir nesitarimas su ekonomistais ilguoju periodu gali turėti ir neigiamų pasekmių darbuotojams.

  Skaityti toliau... »

 • Blogo apklausos pirminiai rezultatai

  Dėkoju visiems mano blogo skaitytojams, kurie jau sudalyvavo apklausoje. Kaip ir minėjau paskutiniame blogost’e, rezultatus rinksiu iki rugpjūčio mėnesio pradžios / vidurio.

  Iki šiol sulaukiau 82 respondentų atsakymų, iš kurių jau galiu daryti preliminarias išvadas:

  Skaityti toliau... »

 • Liepos mėnesio blogo naujienos, skaitytojų apklausa

  Šiame 25 min video paliečiu dvi svarbias temas: praėjusį blogpost’ą, nes manau, jog buvo žmonių, kurie neteisingai suprato mano motyvaciją ir manė, jog mano tikslas “monetizuoti” savo “žinomumą” bei antroje dalyje aptariu, kokių projektų galėčiau imtis naujo sezono metu.

  Taip pat argumentuoju, kodėl nesirenku padaryti blogo turinio mokamo, tačiau mielai kviečiu skaitytojus pavaišinti mane kavos puodeliu paaukojant per Paypal, Patreon arba tiesiogiai.

  Skaityti toliau... »

 • Homofobai LSDP tarpe?

  Praėjusį penktadienį LSDP garbės pirmininkas Delfi.lt portale paviešino gana įdomią poziciją: TS-LKD ir LSDP užurpavęs neoliberalizmas griauna partijų identitetus ir tokia A.Sakalo Lietuvos politinės padangės savirefleksija tarsi ir būtų savalaikė, jeigu argumentai, naudojami jo komentare, nedarytų gėdos kairiajai ideologijai ir neindikuotų, apie homofobų LSDP tarpe liekanas.

  Skaityti toliau... »

 • Apie viešo diskurso nebuvimą, akademikų įkainius ir mano viešos veiklos ateitį

  Jau kuris laikas bręsta poreikis priimti tam tikrus sprendimus, kurie susiję su mano dalyvavimu viešame diskurse. Taigi šiame blogpost’e apie tai, kodėl mano supratimu, turime tiek mažai  viešai besireiškiančio intelektualaus elito, apie akademikų įkainius bei apie nusimatančius mano “viešos veiklos” pokyčius ir ateities planus.

  Skaityti toliau... »

 • Atsakymas fondų lobistui Š.Ruzgiui: Renkuosi Sodros 10-500€

  Prieš pat liepos 1d, iki kurios (imtinai) galima spręsti, kaip pasirinkti dėl kaupimo antroje pakopoje, netyla už ir prieš argumentai. Savo argumentus už ir prieš išdėsčiau Žinių radijo laidoje “Dienos tema”. Taip pat pokalbio metu indikavau 4 grupes asmenų, kurie turėtų suklusti ir pasiskaičiuoti. Universalaus sprendimo nėra. Kiekvienas turi vertinti savo individualią situaciją ir spręsti pats. Taip, tai yra sunku, ne tik dėl neapibrėžtumo dėl ateities , bet ir dėl to, kokiais finansiniais analfabetais esame tapę…

  Skaityti toliau... »

 • Apie reikalavimų visiems stojantiesiems į aukštąsias mokyklas suvienodinimą

  ŠMM paskelbė siekianti suvienodinti priėmimo reikalavimus visiems stojantiesiems į aukštąsias mokyklas. Aptarti šios aktualijos pakvietė į InfoTV 10 min pokalbiui. Nors siekis atsirinkti geresnius studentus ir yra suprantamas, visgi po tokiu siekiu slypi ir didėjanti jaunimo galimybių nelygybė šalyje.

  Kaip rašo ŠMM:

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras – Apie mano laidą, pensijas ir paslėptą reklamą

  Šis yra paskutinis mano komentaras, kurį rengiu bendradarbiaudamas su Žinių Radiju. Šįkart trumpai apie mano laidą, kaupimą pensijai antroje pensijų pakopoje ir paslėptą reklamą, kurią stumia influenceriai viešoje erdvėje.

  "Ekonomisto komentaras"

  Nuo praėjusių metų rugsėjo, aš kas dvi savaites prisėsdavau ruošti 7-10 minučių trukmės komentaro. Nors teisiškai, Žinių Radijas ir galėtų nesutikti su mano komentaro turiniu, apribojimų jokių aš negavau, bet negavau ir absoliučiai jokios finansinės naudos. Visi 20 išėjusių komentarų buvo pro bono (už dyką)

  Skaityti toliau... »

 • Atsakymas Saugirdui Vaitulioniui ir kitiems idiotams

  Koks tai à la “socialiniuose tinkluose aktyvus nuomonės formuotojas” (- delfi.lt) sužinojęs, kokią pensiją gauna jo mama pašiurpo. Aš, ekonomistas, doktorantas, dėstantis universitete perskaitęs šio ponaičio tekstą irgi pašiurpau – nuo ponaičio bei kai kurių jo komentarą socialiniame tinkle komentuojančių idiotizmo lygio.

  Kadangi tokie à la „influenceriai“ labiau sukelia dulkes, nei padaro kokią nors tvarką, pabandysiu trumpai dekomponuoti išsakytas mintis (originalus šaltinis, Saugirdo FB post’as)

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras – Ar sekantis diržų veržimasis bus socialiai atsakingas?

  Tarptautinio valiutos fondo ataskaitoje pažymima, jog Lietuva perdėm optimistiškai planuoja valstybės biudžeto balansą. Jeigu dėl prastėjančios ekonominės padėties tektų veržtis diržus, ar šis veržiamasis būtų socialiai atsakingas? 2 priemonės,  kurias būtų galima įgyvendinti nors ir šiemet, neplėsti NPD bazės, o ją siaurinti bei siaurinti vaiko pinigų gavėjų ratą iki tų šeimų, kurios iš tiesų neturi ką valgyti, tikėtina padėtų suvaldyti viešuosius finansus, bet ar Vyriausybė aukos savo rinkiminius projektus prieš artėjančius 2020 m.  rinkimus?

  Skaityti toliau... »

 • Ačiū už knygas

  Kad gerai sutariu su Aušra Maldeikiene, manau niekam ne naujiena. Bet kai Aušra pakvietė pažiūrėti, kokios jos turimos knygos, kurioms jai trūksta vietos, mane domintų, tai pasijaučiau kaip mažas vaikas žaislų parduotuvėje (taip kadaise egzistavo specializuotos žaislų parduotuvės!).  Štai grįžau su šiomis nuostabiomis knygomis, kurios ne tik įdomios (“On Ethics and Economics” manau perskaitysiu dar šiandien :) ), bet manau pravers ir ruošiant ekonomikos kursus.

  AČIŪ, miela Aušra :)

  Skaityti toliau... »

 • EK rekomendacijos Lietuvai

  Šiandien buvo pristatytos EK rekomendacijos Lietuvai, kuriose, kaip ir paskutinius aibę metų, nieko naujo.  Visgi manau, į kai kuriuos punktus reikia atkreipti dėmesį ir skaityti tarp eilučių. Šia tema pakalbėjom trumpai su Viktoru Jakovlevu per InfoTV. Per įžanginį reportažą Premjeras kalbėjo, jog regis tai paskutiniai metai, kai gaunamos tokios rekomendacijos. Nesusilaikiau nepajuokavęs, jog šiam Premjerui tai paskutinė tokia ataskaita tik tokiu atveju, jeigu jis iš tiesų žada atsistatydinti :)

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras – apie deficitinį valdžios sektoriaus perteklių

  Šių metų pradžioje vienas mano blogo skaitytojas uždavė klausimą, kaip taip išeina, jog sudėjus visus atskirus valstybės biudžetus, niekaip negaunamas valdžios sektoriaus perviršis, kuriuo taip didžiuojasi mūsų finansų ministras Vilius Šapoka? Šiame komentare atsakysiu į šį klausimą bei padiskutuosiu, ką reiškia tokia skaičių alchemija viešojo sektoriaus darbuotojams.

  Šių metų finansų ministerijos parengtoje, Europos komisijai skirtoje, Lietuvos stabilumo programoje rašoma:

  Skaityti toliau... »

 • Ieškau NVO norinčių vasarai priimti ekonomikos studentus praktikai

  Šiuo metu baigiu dėstyti duomenų analizės įvadą ir turiu išties, labai daug gabių ir protingų studentų. Nepaisant to, jog jie dar tik pirmakursiai, net 6 studentai būtų suinteresuoti per vasarą atlikti praktiką (ne-universitetinę, o savanorišką).  Kadangi studentų daugiau nei tikėjausi, ieškau NVO, kur reikėtų pagalbininkų vasaros metu.

  Kokie yra mano studentai:

  Skaityti toliau... »

 • Kas laimės Prezidento rinkimus?

  Padarykime prielaidą, jog šiandien tiek I.Šimonytė, tiek G.Nausėda surinks tiek pat balsų (tarpusavio santykyje), kaip ir per pirmą turą, t.y. nei vienas negaus balsų iš kitų partijų, arba jeigu gaus, tai nepakeis judviejų gautų balsų tarpusavio santykio.
  Įvertinus aktyvumą iki 18 val, ir truputi paskaičiavus.... tiesa, dabartiniame skaičiavime trūksta aktyvumo rodiklių iš užsienyje esančių konsulatų.... tačiau gaunamas toks galimas rinkimų rezultatas:

  Skaityti toliau... »

Justas Mundeikis
Justas Mundeikis

Ekonomistas, blogger'is ir duomenų mokslininkas

Tel. / Signal: +370 619 68973

Email GitHub

TOC
Pavaišink autorių kava
Per platformas
Paypal.Me
arba banko pavedimu:
Gavėjas Justas Mundeikis
IBAN LT79 3500 0100 0418 3482
Swift kodas EVIULT21
Prenumeruoti naujienlaiškį