Lithuanian-Economy.net
RSS Feed
 • Za rodinu, tovarišči!

  Pastaruoju metu žiniasklaidoje labai linksniuojamas post-sovietinis palikimas – medžioklės. Antai ten verslo ir politikos lyderiai tariasi, šnekasi ir t.t. Man kyla vienintelis klausimas, kaip toks post-sovietinis palikimas atsirado Jungtinėje Karalystėje, JAV bei kitose šalyse, kur į medžiokles renkasi panaši publika? Aš neteisinu nei medžioklės, nei jos metu (ar po jos) vykstančių pokalbių. Manau LSDP Lietuvoje galėtų irgi pakomentuoti, ką Ž.Balčytis darė medžioklėje su J.Pangoniu. Bet šįkart apie tikrą post-sovietinį palikimą - „visuomeniniais pagrindais“, kurį reiktų pervadinti “za rodinu”, gal atprastume tada juo naudotis?

  Skaityti toliau... »

 • 2020-02-13 PS susitikimo santrauka

  2020-02-13 susitikimo metu buvo iš esmės patvirtinas būsimo dokumento karkasas, t. y. kokios temos ir potemės turėtų sudaryti būsimą dokumentą. Susitikimo metu buvo sudarytos 2 sektorinės grupės: švietimo ir sveikatos apsaugos, kurios tarpusavyje turės diskutuoti darbo normų ir tinklo klausimus. Susitikimo metu pradėta pirminė diskusija apie valstybės paramą profesinėms sąjungoms

  Skaityti toliau... »

 • Mintys po piketo...

  Šiame komentare, noriu apibendrinti paskutinės savaitės nuotaikas – džiaugsmą, jog Ž.Maurico kritika priimta su milžinišku palaikymų mokytojų tarpe, dar didesnį (vaikišką) džiaugsmą surinkinėjant karkasus plakatams ir tam tikrą nusivylimą, kai eini piketuoti kone vienas už tuos, kuriems to labiausiai reikia. Šiame komentare, šiek tiek filosofijos, šiek tiek (savi-)kritikos ir šiek tiek įžvalgų ir apie asmeninį darbą/studijas ateityje. Komplikuotas ir emocijų kupinas kratinys minčių, kaip ir dera, po tokios savaitės.

  Skaityti toliau... »

 • Apie rytojaus Pietų pertraukos piketą

  Norėjau trumpai paaiškinti, kodėl einame rytoj piketuoti ir replikuoti į kai kuriuos komentarus, kurių susilaukė šis kvietimas mokytojų grupėse. Piketas nėra už mokytojus, bet UŽ VISĄ VIEŠĄJĮ sektorių ir prieš bankų ir PR’čikų kišimąsį į viešojo sektoriaus politikos formavimą Lietuvoje.

  Skaityti toliau... »

 • Pietų pertraukos piketas: „Pagerbkime mirusias bankinio ekonomisto smegenis“

  Praėjusį sekmadienį parašiau komentarą – atsakymą į Luminor banko vyr. ekonomisto dr. Ž.Maurico pasisakymus dėl pakankamai padidėjusių mokytojų atlyginimų. Komentare taip pat kviečiau švietimo profesines sąjungas padaryti akciją ir pagerbti vainikais mirusias ekonomisto smegenis ir taip atkreipti visuomenės ir kartu žiniasklaidos dėmesį į tai, jog privataus verslo interesus atstovaujantys bankų PR’čikai formuoja klaidingą visuomenės ir kartu politikų nuomonę apie tikrąją situaciją Lietuvoje. Taigi KVIEČIU pilietiškus asmenis į pietų pertraukos piketą: „Pagerbkime mirusias bankinio ekonomisto smegenis“

  Skaityti toliau... »

 • Ar mokytojų atlyginimai tikrai jau pakankami? Atsakymas dr. Ž.Mauricui

  „Mokytojų atlyginimai nebėra jau tokie maži“, pareiškia Luminor vyriausias ekonomistas (PR’čikas) dr. Žygimantas Mauricas delfi.tv laidoje. Suprask – mokytojai, kiek gavote pakanka, o mokytojo, kaip „prestižinės“ profesijos, dabar jau reikia siekti nebe pinigais, o kitais būdais. Mano pasiūlymas mokytojams (ne nejuokauju, rimtai) gal darom akciją ir nešam vainikus prie Luminor, pagerbti mirusias pono „vyr ekonomisto“ smegenis (arba realybės jausmą)? Vasario 14 - manau tam būtų ideali diena… (laukti iki lapkričio 1 per ilgai…prikalbės kitų nesąmonių). Šiame komentare išsamiai pasistengsiu pagrįsti faktais, kodėl dr. Ž.Mauricas klysta ir klaidina visuomenę.

  Skaityti toliau... »

 • Ad-hoc dienos komentaras

  Negaliu susilaikyti nuo trumpo Ad Hoc komentaro apie dvi temas: apie tai kaip ruošiama VYAARSLĄ atleisti nuo pelno mokesčio ir apie transporto sektoriaus sukuriamą pridėtinę vertę.

  Skaityti toliau... »

 • 2020-01-30 PS susitikimo santrauka

  2020-01-30 susitikimo metu buvo aptartas būsimo dokumento karkasas, t. y. kokios temos ir potemės turėtų sudaryti būsimą dokumentą. PS dabar savo viduje turi aptarti, ar tokia dokumento forma yra tinkama, ir jeigu taip 2020-02-13 galutinai patvirtinti šią formą. Nuo tada prasidėtų dokumento pildymas turiniu: pranešimų, diskusijų ir sektorinių darbo grupių forma. Žemiau pateikiama būsima dokumento forma su siūlomais aptarti (negalutinis sąrašas) punktais.

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras - Apie vieningą minimalų atlyginimą ES

  Šiame komentare noriu pakomentuoti, kodėl Europos komisija inicijavo konsultacijas su ES narėmis dėl minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA), ką tai reikštų Lietuvai, kodėl manau, jog šis postūmis neduos apčiuopiamos naudos ir kokių sprendimų iš tiesų mums reikėtų.

  Skaityti toliau... »

 • 2020-01-17 PS susitikimo santrauka

  2020-01-17 ir vėl susitikome „Solidarumo“ būstinėje. Šio susitikimo tema nebuvo atlyginimų sistema, darbo normos, ar viešojo sektoriaus tinklai. Šio susitikimo tikslas buvo aptarti, kaip vykdyti pradėta žaliosios knygos rašymo procesą, kaip ieškoti kompromisų ir kaip dalintis atsakomybe.

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras - apie Grigeo, VSD ir mirusį kairįjį pusrutulį

  Po ilgos ir geros pertraukos nuo rašymo pagaliau prisėdau surašyti minčių apie kapitalizmą, verslininkų mentalitetą, aplinkosaugą, žmogaus teises ir kairios politikos tebesitęsiančia mirtį.

  Skaityti toliau... »

 • Apie antrąjį PS susitikimą

  Praėjusį šeštadienį profesinių sąjungų (PS) atstovai ir vėl rinkosi tęsti bendrų sąlyčio taškų, dėl viešojo sektoriaus ateities, paiešką. Kam bus įdomu, žemiau susitikimo garso įrašas. Šiame trumpame komentare pabandysiu apibendrinti tai, ką matau ir kur matau problemas. Ateinantį penktadienį rinksimės ir vėl, tik turėsim diskutuoti apie mūsų pačių darbą.

  Skaityti toliau... »

 • Kvietimas į antrąjį PS susitikimą

  2019-12-21 įvyko pirmasis profesinių sąjungų susitikimas, kurio metu buvo diskutuota apie vieningos atlyginimo sistemos kūrimą. Kviečiu, kaip ir numatyta, ateinantį šeštadienį profesinių sąjungų vadovus (arba atstovus) ir vėl susitikti bei pratęsti diskusiją

  Skaityti toliau... »

 • Pirmas profesinių sąjungų susitikimas

  2019-12-21 įvyko mano organizuotas pirmas profesinių sąjungų susitikimas. Šiame komentare noriu paaiškinti, kodėl šis susitikimas buvo būtinas ir koks buvo šio susitikimo turinys. Šis tekstas skirtas bendrai auditorijai bet ypatingai profesinių sąjungų nariams bei susitikime nedalyvavusiems PS atstovams. Siekiant skaidrumo, įkeliu ir visų diskusijų garso įrašą. Labai tikiuosi, jog šis susitikimas buvo pradžia sunkaus kelio, kurį reikės eiti progresyvioms profesinėms sąjungoms tam, jog 2030 metais Lietuvoje turėtume kokybišką, efektyvų ir tvirtą viešąjį sektorių, kuris būtų mūsų visuomenės stuburas.

  Skaityti toliau... »

 • Medikai, kada pagaliau streikas?

  PSDF biudžeto pagalba planuojama subalansuoti centrinės valdžios deficitą. Kitų metų pabaigoje PSDF rezerve numatoma turėti ~570 mln. eurų, arba ~26% metinių PSDF išlaidų. Opozicijos dėka šiandien PSDF biudžeto įstatymo projektas nepriimtas, pritrūko balsų. Visgi labai kviečiu pasiklausyti Seimo nario T.Tomilino pozicijos (raginimo balsuoti UŽ). Ir pradėti daryti išvadas, kaip yra matoma medikų bendruomenė LVŽS akimis!

  Skaityti toliau... »

 • Profsąjungiečiams: laiškas ir kvietimas susitikti

  Šis post’as - kvietimas susitikti visus viešojo sektoriaus atstovus nacionaliniu lygmeniu bendrai ir produktyviai diskusijai dėl 2021-2030 metų viešojo sektoriaus situacijos ir galimybės koordinuoti veiksmus 2020 metų pavasario derybose su Vyriausybe. (Prašau aktyviai dalintis!)

  Skaityti toliau... »

 • Pranešimo "Kodėl Lietuvoje miršta politika?" skaidrės

  Lapkričio 30 dieną Aušros Maldeikienės europarlamento kabineto organizuotoje konferencijoje apie viešąjį diskursą, jo kokybę ir jį veikiančius faktorius pranešimo metu naudotos skaidres.

  Skaityti toliau... »

 • Pranešimo "Ar mokytojas taps "prestižine" profesija 2025 metais?" skaidrės + pranešimo video

  Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) organizuotame Lietuvių mokytojų suvažiavime pranešimo metu naudotos skaidres.

  Skaityti toliau... »

 • Svarbiausi šios savaitės renginiai

  Ši savaitė nusimato labai turininga, tiek man pačiam, tiek viešojo sektoriaus darbuotojams, tiek besidomintiems ekonomika. Tad trumpai pateiksiu nuorodas ir pakomentuosiu.

  Skaityti toliau... »

 • Vaidai, ir visgi A.Butkevičius teisus

  Vaidas Navickas – Yale Universiteto absolventas, ekonomikos ir finansų ekspertas, sudirbo LSDDP nario, ekspremjero A.Butkevičiaus siūlymą kitais metais didinti NPD iki 400 eurų, vietoj planuotų 350 eurų, kartu tokį didinimą finansuojant iš NPD bazės siaurinimo. Kadangi A.Butkevčiaus siūlymas tikėtina remiasi mano parašytų blogost’u ir rašto darbu, šiame komentare ginu ne A.Butkevičių, o pačią idėją ir kviečiu V.Navicką, kuris pats su LSDP planuoja keliaut 2020 m. į Seima, visgi grįžt iš Econ101 į realų pasaulį!

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras - apie „atmazinę“ politiką

  Beveik lygiai prieš metus, naujos darbo apmokėjimo sistemos sunervinti ir beviltiškoje padėtyje save matantys mokytojai užėmė Švietimo ir mokslo ministeriją. Pratūnoję kone mėnesį, jie išprovokavo Vyriausybę imtis veiksmų. Šiandien galima įvertinti Vyriausybės ir Seimo darbą, juolab, jog pradėtas svarstyti biudžetas. Deja rezultatai nuvilia, nes tiek biudžetas, tiek rinkimams besiruošiantys politikai pradeda praktikuoti „atmazinę“ politiką, kai daromi veiksmai darymo vardan, siekiant pavaizduoti veiklą. Kodėl naudoju žodį „atmazas“ - irgi paaiškinsiu.

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras - Kiek kainuoja sąžinė?

  Šiame komentare mažiau apie ekonomiką, daugiau apie filosofiją, etiką ir moralę. Mano ekonominės minties istorijos žinios vis dar ribotos, tad šis komentaras neturėtų būti vertinamas kaip baigtinės mano mintys, o tik kaip tam tikra minčių momento fotografija, momento kuris gali kisti, momento, kuris gali būti kvestionuojamas ir diskutuojamas. Visgi man yra svarbu diskutuoti moralinius klausimus, su kurias susiduriame kasdien, nepaisant to, jog į kai kuriuos klausimus, vis dar neturime atsakymų, o į kai kuriuos iš jų, vieno teisingo atsakymo būti ir negali. Šiame komentare apie tai, kas yra “ekonomistas” ir kokia ekonomisto sąžinės kaina.

  Skaityti toliau... »

 • Medikai, kada streikas?

  Primenu, jog LMS mitingų priverstas Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pasirašė sutarimą, jog 2020 m. antrąjį pusmetį Lietuvoje gydytojų VDU turėtų siekti 3 VDU, o slaugytojų 1.5 VDU. 2019 m. pavasarį, kai Vyriausybės sudaryta komisija gelbėjo premjero ir kai kurių ministrų šiknas, 3 / 1.5 VDU klausimas jau buvo nukeltas į 2025 m., 2020 m. numatant vidutinį 3250 eurų atlyginimą gydytojams ir 1625 eurų atlyginimą slaugytojams. Tokius atlyginimus kitais metais medikai matys tik kaip savo ausis. Dabar yra tas laikas, kai reikia stot piestu, mitinguoti ir galų gale, pradėt streikuoti!

  Skaityti toliau... »

 • Ar padės bankų ir prekybos centrų mokesčiai?

  Jeigu paklaustume „tipinio lietuvio“ ko jis nekenčia, ko gero išgirstume: Landsbergių (vienas sugriovė kolūkius, kito žmona vagia valstybės pinigus), valdžios / biurokratų (nes jie nedirba ir nekuria pridėtinės vertės) ir bankų bei prekybos centrų (nes šitie tiesiog vagia). Kitais metais, Lietuvos biudžetas atrodo tragiškai, centrinės valdžios deficitas milžiniškas, į perteklių vėl mus turi tempti VSD/PSD rezervai. Tuo tarpu koalicijos įsipareigojimai žvėriškai dideli, o pinigų nėra. Super idėja - apmokestinam bankus ir prekybos centrus! Tauta palaimins nes baudžiam tuos, kurių jie nekenčia ir reikiamus 100 mln. eurų susirinksim… Šiame komentare pabandysiu apibendrinti kam šie mokesčiai skirti ir ar jie pasieks savo tikslą.

  Skaityti toliau... »

 • Komentaras ŽR apie "Gerovės valstybę"

  Šiandien daviau trumpą interviu / komentarą Aurimui Perėdniui (ŽR laidoje Dienos klausimas) apie “Geroves valstybę”. Manau, jog mes kaip visuomenė (žurnalistus įskaitant) turime suprasti, jog nėra tos vienos “Gerovės valstybės” ir kai politikai ją mini – turime klausti, kokią būtent “Gerovės valstybės” viziją jie turi omenyje. “Gerovės valstybė” savaime yra tuščias žodis, kol jis neužpildomas turiniu - socialiniu kontraktu. Socialinis kontraktas apima daug dėmenų: ekonominį, socialinį (šeimos rolė visuomenėje ir ekonomikoje, bažnyčios rolė ir t.t.), gamtosauginį ir kitus dėmenis.

  Skaityti toliau... »

Justas Mundeikis
Justas Mundeikis

Ekonomistas, doktorantas, blogger'is

Tel. / Signal: +370 619 68973

Email GitHub

TOC
Pavaišink autorių kava
Per platformas
Paypal.Me
arba banko pavedimu:
Gavėjas Justas Mundeikis
IBAN LT79 3500 0100 0418 3482
Swift kodas EVIULT21
Prenumeruoti naujienlaiškį