Lithuanian-Economy.net
RSS Feed
 • Apie "atmazus" ir skaityti nemokančias papūgas

  “Bedarbiai” ar “Registruoti bedarbiai” anoks čia skirtumas, Mundeiki, neknisk mums proto! - taip įsivaizduoju pagalvojo visos palmyros dirbančios LRT po to kai gavo mano raštą. Dabar raštą gaus dar ir SADM, nes dalis atsakomybės iš tiesų krenta ir ant ministerijos pečių - nesugeba savo nuostabiuose Infogram grafikuose nurodyti, jog “nedarbas” yra “registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus gyventojų” santykis. Tačiau pats darymas, darymo vardan man ir vėl siejasi su 2019m. “atmazo” istorija. Darome, kad parodytume, jog kažką padarėme… kokybė ir nauda? O kam tai rūpi?

  Skaityti toliau... »

 • Nemiros stebuklinga statistika

  Lietuvoje 282.5 tūkstančių bedarbių. Nedarbas šalyje 16 proc. Blogiau buvo tik per 2010 metų krizę… skelbia nacionalinis transliuotojas išlaikomas mokesčių mokėtojų pinigais. Deja, bet tokia LRT “žurnalistų” nekomeptencija jau ne pirmas atvejis. Tad kreipiuosi į LRT su prašymu ne tik atsiprašyti žiūrovų bet ir paaiškinti, kaip ketina ateityje užkirsti klaidingos informacijos pateikimui.

  Skaityti toliau... »

 • Gintautai, arba pateik faktus apie neveikiančias priemones kovoje su COVID, arba geriau patylėk

  G.Paluckas Vyriausybei siūlo atsisakyti sprendimo riboti gyventojų judėjimą tarp savivaldybių. Tačiau savo siūlymo nepagrindžia jokiais faktais ar duomenimis. Teigiamų testų dalis, Apple mobilumo duomenys teigia ką kitą: įvesti griežti ribojimai veikia visumoje. G.Palucko pasiūlymas yra ne kas kita, o pasiūlymas įrodyti, kad nesi dramblys.

  Skaityti toliau... »

 • Ar vaginos ir peniai yra svarbūs, vertinant skiepijimo nuo COVID19 Lietuvoje statistiką? - štai kur klausimas didysis.

  Ar vaginos ir peniai yra svarbūs, vertinant skiepijimo Lietuvoje statistiką? - štai kur klausimas didysis. Atskaymas: ir taip ir ne! Pasirodo, jog skiepijimo statisika gali indikuoti, jog skiepijimo proceso praždioje buvo grubiai nusižengiama SAM ministro nustatytai skiepijimo prioritetų tvarkai.

  Skaityti toliau... »

 • Rekomendacijos centrinės ir vietinės valdžios institucijoms kovoje su pandeminiais šokais ateityje

  Buvau pakviestas dalyvauti Klaipėdos universiteto vydkomoje mokslo studijoje ir pateikti savo įžvalgas bei rekomendacijas, kaip valstybės bei savivaldybių institucijoms reiktų ruoštis ir ateityje eltgis pandeminių šokų atveju. Šiame blogposte pateikiu visą savo indėlį į šį projektą.Tekstas suprantama yra labiau “sausas”, nes taikomasi į akademinį rašymo stilių, tačiau manau, yra skaitytinas ne tik valstybės institucijų atstovams, profesinių sąjungų nariams, bet ir darbdavių atstovams.

  Skaityti toliau... »

 • Gydytojų ir slaugytojų VDU VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje

  Apie gydytojų ir slaugytojų atlyginimus VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje… ir SAM (ne-)skelbiamus “atvirus” duomenis.

  Skaityti toliau... »

 • Kalėdų dovanėlė A.Dulkiui?

  Apie COVID19 statiską ir sąmoningą visuomenę

  Skaityti toliau... »

 • Ekonomisto komentaras: sekančių metų MMA - 682 eurai?

  Šiame komentare norėčiau trumpai paaiškinti, kodėl antradienį (2020-12-15) vyksiančiame Trišalės tarybos posėdyje, profesinės sąjungos ir kartu visi Lietuvos darbuotojai turėtų reikalauti, jog sekančių metų minimalus mėnesinis atlyginimas (toliau - MMA) siektų 682 eurus, o ne 642 eurus, kaip dabar yra nustačiusi vyriausybė. Taip pat diskutuosiu klausimu, kaip reikia vertini valstybės teikiamą darbo vietų subsidiją, kuri be abejonės iškreipia vidutinio darbo užmokesčio (toliau - VDU) skaičiavimą.

  Skaityti toliau... »

 • Kauno klinikų 3 min. gėdos ir mobingo gydytojui išdrįsusiam netylėti

  Ko gero visi skaitėte Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininko Karolio Kilčausko Facebook įrašą, kuriame jis išdėsto, kaip mato situaciją Kauno klinikose. Keletą tūkstančių pasidalinimų sulaukęs jo įrašas sulaukė ir oficialios Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai K.Stašaičio reakcijos spaudos konferencijos metu. Perklausęs pirmas 3 minutes šios spaudos konferencijos nematyti atviro darbuotojo mobingo, žeminimo ir diskreditavimo - negaliu. Medikai, kaip ir mokytojai ir kiti viešojo sektoriaus darbuotojai turi būti ginami ne tik profesinių sąjungų, bet ir pačios visuomenės. Todėl surašiau laišką su klausimais pačiam Kauno klinikų generaliniam direktoriui, o laiško kopiją išsiunčiau ir Valstybinei darbo inspekcijai.

  Skaityti toliau... »

 • Magiškas švietimo finansavimas 2021m. biudžete

  2020-10-21 įvykusiame LRS Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje, ministras A.Monkevičius pristatė 2021m. švietimo sričiai numatytą biudžetą. Ką galiu pasakyti? - “MAGIJA”. Magiškai Lietuvoje švietimo finansavimas didės iki 6++ proc. BVP. Tačiau pažvelgus už šydo matosi špyga. Net 75 proc. augančio finansavimo - DNR plano Lietuvai lėšos. Šių lėšų skyrimas stringa ir “įsisavinimas” toli gražu nėra garantuotas. Pagirios po DNR plano bus rimtos. Krisime atgal į 2019-2020m. lygį.

  Skaityti toliau... »

 • Dešiniųjų gerovės valstybės (geldos) belaukiant

  Šiandien Seime buvo pateiktas A.Syso ir J.Sabatausko pelno mokesčio įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siūloma padidinti pelno mokesčio tarifą nuo 15 proc. iki 20 proc. Įvykusi diskusija, išsakomi argumentai, tiek dešinės tiek “kairės” (LVŽS) labai aiškiai parodė - link skandinaviškos gerovės valstybės Lietuva, dar 4 metus, tikrai neriedės.

  Skaityti toliau... »

 • Prof. G.Mažeikis apie kairios politikos būklę Lietuvoje

  Negaliu nepasidalinti šiuo prof. Gintauto Mažeikio interviu (nara.lt), kuriame jis diskutuoja apie kairios politikos būklę Lietuvoje. Taikliai, aiškiai ir ko gero labai skaudžiai, bet labai teisingai. Ypač priklausantiems LSDP ir jų “viršūnėms”, šis interviu turėtų tapti sekančių 4 metų sekmadieninių mišių prakalba. Bent jau man, šis interviu buvo atgaiva sielai.

  Skaityti toliau... »

 • 2021m. PSDF biudžeto projekto aptarimas

  2020-10-15 Vyriausybė pritarė teikiamam 2021m. biudžetui. Šiame video analizuoju siūlomą 2021m. PSDF biudžetą. Video skirtas medikams, slaugytojams, profsąjungoms, asociacijoms ir pacientams, nes sveikatos sektoriaus išlaidos liečia mus visus ir suprasti problemas, mums piliečiams, yra labai svarbu, nes tik tada galėsime reikalauti iš politikų pagrįstų sprendimų.

  Skaityti toliau... »

 • Už ką balsuoti sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojams? (2 dalis)

  Pirmame savo blogposte, eliminavau visas, bet dvi partijas: LSDP ir TS-LKD. Eliminavimo kriterijai buvo: nepagarba žmogaus teisėms bei teisės viršenybei, antidemokratiškumas, rinkiminės programos neturėjimas bei ekonominės logikos stoka. Šiame blogposte analizuoju šių dviejų likusių partijų sveikatos srities rinkimines programas bei viešus pasisakymus. Tekstas yra ilgas, nes priešpastatau abiejų partijų pozicijas mano pasirinktais kriterijais. Rezultatas, t.y. ką turėtų rinktis sveikatos apsaugos darbuotojai, yra aiškus, bet labai priklauso nuo paties rinkėjo sąžiningumo: ar rinkėjui svarbi tik asmeninė gerovė, ar rinkėjui svarbus visas viešasis sektorius? Ar rinkėjas tiki pasakomis, jog nedidinami mokesčių, galėsime finansuoti viešojo sektoriaus plėtrą ir atlyginimus ar visgi rinkėjams jau suprato, kad nemokamų pietų nebūna? Sąžiningumas prieš save ir prieš kitus, štai kas nulems artėjančius rinkimus.

  Skaityti toliau... »

 • Už ką balsuoti viešojo sektoriaus darbuotojams? (1 dalis)

  Artėjant 2020m. Seimo rinkimams manau daugeliui kyla rimtas klausimas; “Už ką balsuoti?” Išsamiai atsakyti į šį klausimą vieno komentaro rėmuose - misija neįmanoma. Todėl pradedu komentarų “Už ką balsuoti viešojo sektoriaus darbuotojams?” seriją. Serijos tikslas, pažiūrėti į rinkimų programas, lozungus per viešojo sektoriaus darbuotojų prizmę. Šiame įraše, pirminė partijų atranka. Bei video, kuriame aptariu manobalsas.lt testo klausimus.

  Skaityti toliau... »

 • Atsakymas Andriui Romanovskiui

  Per 2020-09-23 vykusį Trišalės tarybos posėdį, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentui verkšlenant apie force majore pradėjau kikenti. Andrius savo pasisakymą užbaigė šiais žodžiais: „Bus labai įdomu Jūsų išgirsti pastabas, kaip mes čia gerai visi gyvename“, tai pagalvojau, reikia juk atsakyti? Taigi…

  Skaityti toliau... »

 • Atsakymas Rūtai Janutienei

  Prieš kelias dienas į mane kreipėsi kandidatė artėjančiuose Seimo rinkimuose, Rūta Janutienė, dėl galimybės sudalyvauti jos laidoje ir pakomentuoti Lietuvos DNR plano marazmą. Iš vienos pusės labai džiaugiuosi, jog „opozicija“ (ir beje žiniasklaida, pvz., delfi.lt) pamažu bunda ir pradeda nagrinėti milijardų taškymą, tačiau tai reikėjo daryti rugpjūtyje, o ne, kone spalyje. Instrumentalizuoti savęs leisti aš neketinu, bet kandidatė to nesuvokia. Tad viešas atsakymas jai…

  Skaityti toliau... »

 • Trišalės tarybos posėdis dėl MMA 2020-09-23

  Šiandien įvyko ir dar vienas Trišalės tarybos (TT) posėdis dėl MMA 2021m. nustatymo. Kaip jau tapo įprasta, eilinės peštynės. Darbdaviai sako nėra čia ko didinti MMA, force major, SADM viceministrė aiškina, kad depolitizuoti MMA nustatymą nereiškia, kad neliks politikos jį nustatant, nes kitaip, juk kam tada ta Trišalė Taryba?, o LPSK atstovė Inga Ruginienė vis dar kalba apie 663 eurus. Tiesa, mano techninio raporto, kuris buvo išsiųstas visiems TT dalyviams, panašu jog neskaitė SADM viceministrė ( E.Radiškauskienė), toliau stojanti labiau verslo, nei darbuotojų pusėn…Nežinau, ar ji supranta, kurioje ministerijoje ji dirba?

  Skaityti toliau... »

 • LVŽS ... dėjo ant rinkėjų

  Šiame trumpame video siūlau susipažinti, kaip LVŽS …. dėjo ant rinkėjų. Rinkiminė programa? Tai mūsų vyriausybės darbai ir yra mūsų programa. Išsirankiok pats sau reikalingas dalis. Ufffff….

  Skaityti toliau... »

 • EK konsultacija dėl ES Socialinių teisių ramsčio

  Šiandien įvyko Europos Komisijos ir Lietuvos socialinių partnerių konsultacija dėl Europos Sąjungos Socialinių teisių ramsčio. Šioje konsultacijoje buvau pakviestas pasisakyti kaip ekonominės ir socialinės politikos ekspertas. Kiek nukrypau nuo to, apie ką kalbėjo visi - mikro problemas, savo kalboje nusprendžiau atkreipti dėmesį ir raginti kalbėti apie makro problemas. Pajamų nelygybė, neįtraukus ekonominis augimas, socialinė atskirtis yra pasekmės. Lietuva ir ES turi kovoti su priežastimis. Arba kitaip tariant - „structural issues require structural change“.

  Skaityti toliau... »

 • Fantastinis mokytojų atlyginimų augimas?

  Unė Kaunaitė pareiškė, kad “mokytojų darbo užmokestis per ketverius metus augo stebėtinai”, skelbia 15min.lt. Ž.Mauricas sako, proveržio nebuvo, bet mokytojai gyvena geriau. Tai kaip čia iš tiesų su ta mokytojų atlyginimų raida?

  Skaityti toliau... »

 • 2021m. MMA Lietuvoje - 664 eurai

  Remiantis LR Trišalės tarybos 2017-2018m. taikyta metodologija, atnaujintu koeficientu bei FM ekonominės raidos scenarijumi, 2021m. MMA Lietuvoje turėtų siekti - 664 eurus.

  Skaityti toliau... »

 • Kaip padėti Baltarusijai?

  Šiame blogposte noriu pagvildenti mintį - kaip padėti Baltarusijai. Iš karto noriu pasakyti, kad teisingo atsakymo - kaip padėti Baltarusijos žmonėms nėra, nes tai priklauso nuo to, kiek už tą pagalbą esame pasiryžę mokėti mes patys.

  Skaityti toliau... »

 • Nausėdos Nobelio premija

  Nausėda - Prezidentas, kuris atvedė Baltarusiją į demokratiją, Prezidentas, kuris sustabdė Astravo atominę elektrinę, Prezidentas, kuris sutramdė Putiną - argi gaila už tokius darbus būtų skirti Taikos Nobelio premiją? Šiame komentare apie mūsų PR’erzidento PR akciją ir apie tai kas vyksta Baltarusijoje… Norėčiau pažymėti, jog šis rašinėlis su ciniška juodo humoro gaida.

  Skaityti toliau... »

 • NVO ir PS kreipimasis į Premjerą dėl DNR plano

  Profesinių sąjungų, nevyriausybinių organizacijų bei visuomenininkų kreipimasis skirtas Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui bei Finansų Ministerijai dėl ateities ekonomikos DNR plano Lietuvai veiksmų ir projektų įgyvendinimo tvarkos bei galimos korupcijos rizikos ją įgyvendinant..

  Skaityti toliau... »

Justas Mundeikis
Justas Mundeikis

Ekonomistas, blogger'is ir duomenų mokslininkas

Tel. / Signal: +370 619 68973

Email GitHub

TOC
Pavaišink autorių kava
Per platformas
Paypal.Me
arba banko pavedimu:
Gavėjas Justas Mundeikis
IBAN LT79 3500 0100 0418 3482
Swift kodas EVIULT21
Prenumeruoti naujienlaiškį