Atsakymas fondų lobistui Š.Ruzgiui: Renkuosi Sodros 10-500€

Prieš pat liepos 1d, iki kurios (imtinai) galima spręsti, kaip pasirinkti dėl kaupimo antroje pakopoje, netyla už ir prieš argumentai. Savo argumentus už ir prieš išdėsčiau Žinių radijo laidoje “Dienos tema”. Taip pat pokalbio metu indikavau 4 grupes asmenų, kurie turėtų suklusti ir pasiskaičiuoti. Universalaus sprendimo nėra. Kiekvienas turi vertinti savo individualią situaciją ir spręsti pats. Taip, tai yra sunku, ne tik dėl neapibrėžtumo dėl ateities , bet ir dėl to, kokiais finansiniais analfabetais esame tapę…

Šioje vietoje, mano šokiravo radijo laidoje pasisakiusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pensijų skyriaus vedėja Inga Buškutė bei „Sodros“ atstovas žiniasklaidai Saulius Jarmalis, teigdami, jok ši antra pakopa paruošta iš esmės nemastantiems ir nenorintiems rūpintis savarankiškai savo ateitimi žmonėms. Tokia valstybės institucijų darbuotojų pozicija yra skandalinga. 30 metų mes nesugebame išugdyti finansiškai raštingos visuomenės ir reformos kurias darome, dar tik skatina finansinio raštingumo bukimą.

Laidoje pasisakė ir Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Šarūnas Ruzgys. Darius jo paklausė apie anuitetų neindeksavimą, į kurį klausimu atsakė (ir kažkaip suprantu, mane turėjo omenyje Šarūnas), ar aš norėčiau rinktis 100 eurų anuitetą, ar Sodros pensiją, kuri nuo 10 eurų pakyla iki 500 eurų ?

ŽR- 2019-06-28 – "Dienos tema" – Š.Ruzgys nusišneka

 

Tokie Šarūno plepalai eteryje, kai klausosi tūkstančiai žmonių mane šokiruoja. Nes labiau nusišnekėti vargu ar įmanoma. Bet dėkui Šarūnui už progą. Pasinaudosiu jo teiktu pvz ir parodysiu kaip reikia skaičiuoti ir pamatyti, kodėl fiksuotas anuitetas gali būti finansiškai blogesnė alternatyva, nei Sodros pensija.

Video gavosi kiek ilgokas, ir gal kiek chaotiškas (be skripto, ad hoc įrašas), bet esmė manau suprantama:

Atsakymas Š.Ruzgiui: imu 10-500 Sodros pensiją

Štai čia pateikiu kiek patvarkytą exceliuką (ir be Ruzgio nesamonių apie 10-500 Sodrą…), tam kad galėtume “pasižaisti”, keisdami bazinius parametrus (anuiteto išmoką, Sodros išmoką, Sodros indeksavimą, infliaciją). Siūlyčiau pabandyti isistatyti tuos rodiklius, kuruos Jums išmeta Sodros puslapyje (imti skirtumą Sodros su ir be kaupimo!!!).

pasiųsti: EXCELIS

O visa ŽR “Dienos klausimo” laida:

 

Ai ir pabaigai, 3 pakopos “ilgalaikė” grąža… štai rizikingo fondo pvz:

 

Pradinė fondo vieneto vertė 0.2896€, po 14 metų: 0.3484€. Taigi vidutinis metinis augimas per 14 metų siekė:
(0.3484/0.2896)^(1/14)-1=0.0124, arba 1.24%… na čia tiesiog, tarp kitko…. tiesiog viskas priklauso nuo to, KADA investuojama, kai akcijų vertės krito, ar kai jos buvo pakilime… tad taip, pensijų fondai bankrutuoti negali, bet kuo rizikingesnės pasirinktos fondo investicijos, tuo daugiau svyravimų Jūs galite patirti…  ir kaip vienas draudimo bendrovės žmogus pasake: “Shit happens”…

7 comments

 1. E says:

  Susiskaiciuotume, bet nera aisku kaip bus skaiciuojama anuiteto suma. Sakykim sukaupem 100000e. 40 k atsiimam vienkartine ismoka nes tai daugiau nei 60 ir gal kur investuojam(o gal nebus galima atsiimti, o gal juos dar apmokestins?…). Tai likusius 60k dalins taip tiesiog is menesiu skaiciaus(priimam kad vidutiniskai pensininkai gyvena 20 metu)? 60000/12/20? Deja tai nera aisku nes reikalingi istatymai ar nutarimai dar nepriimti. Tad teoriskai gali buti ir taip 60000/12/20/2! Tad apie kokius pasirinkimus galime kalbeti nezinodami sumos kuria reikia lyginti su kita suma? Panasu, kad dar nera tinkamas laikas rinktis.

  Gal as dalies informacijos nezinau, bet kuo toliau domejausi, tuo konkretesni klausimai iskilo. Kuo konkretesni klausimai tuo maziau atsakymu i juos radau istatymuose ar gavau pokalbiu metu su konsultantais.

  • Justas Mundeikis says:

   Manau, kad tiems, kuriems “gresia” sukaupti 100k, mažiausiai ši pensijų reforma rūpi. Jeigu suprantu teisingai, tai planai atrodo taip:

   Sukauptas kapitalas *0.98 [2-3% kaštų pasiims Sodra, kas yra <5%, dėl masto ekonomijos]
   Likutis investuojamas į valstybės obligacijas kurios generuoja 1-2% metinės grąžos, o visas finansų srautas išdalinamas lygiomis dalimis.

   Taigi taip žiūrint, mėtinė nominali grąža – 1-2%, Sodros indeksavimo ateities mechanizmas nėra aiškus, tačiau tikėtina vis tiek bus artimas VDU augimui, antraip didės pajamų nelygybės ir skurdo rodikliai.

   Lietuva yra Euro zonos narė, ECB taikosi į ~ 2% infliaciją, tai investicinė grąža 1-2%, iš esmės reikš neindeksavimą arba nuvertėjimą.

 2. Dominykas says:

  Vietoj invl vertės grafiko, būtų gerai sukaupto turto grafikas. Kai kas mėnesį vis papildai. Galutinis jo taškas būtų kiek kitoks, man atrodo.
  Šalia būtų gerai nupiešti sodros pensijos dydžio grafiką. Kažin kaip jis atrodo.
  Invl apskritai blogas pavyzdys, nes jų “obligacijų” fondai neša 6% pernai, kas yra absurdas nulinių palūkanų kontekste – reiškias ten būna arba svertas, arba besivystančių šalių, arba corporate obligacijos, t.y. ten nėra žemos rizikos fondas.

  • Dominykas says:

   Dar. Jeigu tu išeini į pensiją 2015, tai 2009 nededi pinigų į drąsų fondą. Jei į pensiją išeini 2035 – tai, kad įdėjai 2009 į drąsų yra nieko tokio.

   • Justas Mundeikis says:

    Taip čia “drąsus” fondas. Tačiau įkėliau grafiką iliustracijos tikslais, siekiant parodyti, kad investiciniai fondai, kuo labiau paremti akcijomis, tuo labiau rizikingesni. Ir gali būti taip, jog vieną dieną fondo vertė nukrenta ir realiai investuotos lėšos tiesiog yra sunaikinamos. Taip, pats fondas nebankrutuoja, bet fondo valdoma turto vertė gali būti sunaikinama. Ir apie šias rizikas irgi reikia kalbėti.

    Nors visi automatiškai įtraukti į 2 pakopą bus priskirti pagal savo amžių skirtingo rizikingumo fondams, vis tiek kiekvienas individualiai galės tai pasikeisti. Ir ar nenutiks taip, kad godumas nugalės, žmonės matydami vis augančias akcijų kainas (besiformuojant vėl kokiam burbului) rinksis rizikingesnius fondus, o šiems nugarmėjus, šauks, jog pati valstybė juos skatino kaupti antroje pakopoje…

    Taigi, žmonės tiesiog turi suprati, kad apibrėžtumo nėra, garantijų kaip, kas bus nėra…

    Dėl pensijų grafiko… na INVL csv neduoda… bet gal popiet padarysiu grafiką su vidutinėmis pensijomis…

 3. Gediminas Dudonis says:

  Kodėl manoma, kad profesiniai fondai būtų pelningesni, negu profesionalūs pensijų fondai? Manau, kad yra mažai žmonių pasitikinčių savo darbdaviais.

  • Gediminas Dudonis says:

   Beja, anuitetas bus mokamas tik pensijų fondo daliai, ar ir sodros dalis įkeliama į anuitetą?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: