Winnie the Pooh į prezidentus!

Šiandien premjeras S.Skvernelis paskelbė savo Lietuvos ateities viziją bei rinkimo štabą. Jeigu Winnie the Pooh (Mikė Pūkuotukas) būtų tai daręs, būtume bent galėję atsipalaiduoti ir smagiai pasijuokti. Tačiau pasiklausius S.Skvernelio vizijos Lietuvai, darosi neaišku, ar S.Skvernelis supranta, į kokį postą kandidatuoja? Ar nesumaišė datų, 2019-ųjų su 2020-ais? Politinės Lietuvos, kaip ES narės vizijos – neaptikta. Kaip ir šiaip, logikos tarp žodžių ir ligšiolinių kandidato/premjero veiksmų.

Kandidato vizija Lietuvai galima sutrumpinti taip:

 • grįžtantys emigrantai
 • socialinis biudžetas
 • valstybė be korupcijos
 • stiprus viešasis sektorius (orios pensijos ir prieinama sveikatos apsauga)
 • žmonių įsiklausimu grįsta politika

be to S.Skvernelis mini jog ateityje pristatys darbus, kurios yra numatęs nudirbti… dabar pristatė tik:

5 darbai

 • sisteminė skaidrumo reforma (įskaitant ir šešėlio mažinimą ir iš šešėlio surinktų pinigų panaudojimą šeimoms)
 • pasirašyti tik socialiai atsakingas biudžetus
 • imigracijos stabdymas, gimstamumo didinimas
 • nacionaliniais interesais grįsta užsienio politika
 • nacionalinio saugumo didinimas

Nesu politotologas, tad apie patologinį kandidato norą profiliuotis kaip kovojančio su neskaidrumu ir korupcija donkichoto vaidmenį, tegul aprašo ir analizuoja politologai… Man įdomiau socialinės bei ekonominės temos, nes apie užsienio politiką (ne krašto apsaugą) kandidatas nekalbėjo, atitinkamai nėra ko ir analizuoti.

Kandidatas į prezidentus teigia, jog yra už politiką, grindžiama žmonių įsiklausimų, bet kandidatas yra tas pats premjeras, kuris leido Seime prastumti mokesčių reformą, kurios viešoms diskusijoms buvo duotos vos kelios savaitės. Tas pats premjeras, kuris protestuojančius rezidentus pasiuntė….emigruot, tas pats premjeras, kuriam reikėjo pirma sulaukt mokytojus palaikančių mitingų, kad pradėtų adekvačiau reaguot į susidariusią krizę ŠMM?

Taip pat kandidatas į prezidentus deklaruoja savo vizijoje, jog jo vizijos Lietuvoje pensijos bus orios, o sveikatos apsaugos paslaugos prieinamos. Taip, Lietuvoje skiriama kone perpus mažiau procentų BVP senatvės pensijoms (5.7 %) nei ES (10.1 %). Tačiau premjeras prastūmė mokesčių reformą, kuri atėmė tarp 500 mln ir 1.5 mlrd. eurų iš viešojo sektoriaus – pinigai, kuriais buvo galima siekti stiprinti viešojo sektoriaus kokybę bei prieinamumą. Apie mokesčių didinimą Vyriausybėje nekalbama. Tai iš kur tie pinigai, gerbiamas kandidate?

Kandidatas tvirtina, jog nepasirašinės biudžeto, kuris nebus socialiai teisingas. O ką reiškia socialiai teisingas?
Jeigu tai, jog dauguma lėšų skiriama socialinėms sritims: pensijoms, sveikatos apsaugai ir švietimui, tai sveikinu, VISI Lietuvos biudžetai buvo socialiai teisingi, tiesiog tai sritys kurios visada reikalauja daugiausiai išlaidų… Jeigu kandidatas turi omenyje „teisingą“ biudžetą, tai jau kitas klausimas… tada kandidatui galima užduoti klausimą, kodėl premjeras apdovanoja VSD lubų neatsveriančių GPM tarifų tiems, kuriems šių “dovanėlių” nereikia bei nemokamai pasirūpina, jog kone visas “jaunimas” per prievartą taptu privačių pensijų kaupimo bendrovių klientais? Socialinis teisingumas kur visi lygūs, o kai kurie lygesni?

Kandidatas džiaugiasi, jog migracijos saldo pamažu gerėja. Su saldo yra toks BET, saldo gal ir gerėja, bet ne dėl emigracijos mažėjimo. Taigi, Lietuvoje ekonominė sistema ir toliau išlieka neįtrauki. Ar kandidatas mano, kad kas mėnesį emigruojantys ~3000 gyventojai liudija apie įtraukios ekonomikos atsiradimo pasiekimus? Ar 3000 emigruojantys nerūpi, svarbiausia kad kažkas grįžta?

Stebina ir kandidato nesusipažinimas su premjero darbais. Kandidatas džiaugiasi, kad premjerui pavyko ištraukti iš šešėlio kelis šimtus milijonų eurų, o 2020 pavyks net ištraukti 500 milijonų eurų. Kandidatas taip pat teigia, jog šie pinigai turės būti skirti šeimoms.
Man kyla klausimas, ar kandidatas yra susipažinęs su premjero ir Vyriausybės darbais? Bent jau premjero S. Skvernelio Vyriausybė buvo tarsi numačiusi iš šešėlio surinktomis lėšomis finansuoti mokesčių reformą

Gal vertėtų kandidatui susipažinti ir su VMI ataskaita, pagal kurią, 2018-ais iš šešėlio pavyko ištraukti ~29 mln. eurų?

Download (PDF, 67KB)

Jeigu visgi pavyktų tiek ištraukti iš šešėlio, kuomi netiki joks mano sutiktas valstybės pareigūnas, tai 2020-ais, mokesčių reformos “efektai” (kaštai biudžetui) nesibaigia, jie tęsiasi, kaip ir iš šešėlio surinktų pinigų panaudojimas, tai reformai finansuoti.
Negi kandidatas siūlo dar kartą padalinti jau išdalintus,  bet dar neuždirbtus, pinigus?

S.Skvernelio rinkimo štabo ir Lietuvos vizijos pristatymo fragmentas

Net Mikė to nedarytų… Mikė tik pasakytų:

2 comments

 1. Mauras says:

  tai tipiškas popsas, vertas tik feljetono. Čia Prezidentas visu tuo užsiims, tikrai? Ir rūpinsis tais klausimais kiekvieną dieną, 5 metus? Kaipgi nepaminėsi būsimos kovos su auksiniais šaukštais, čia kiekvieno save gerbiančio popso stūmėjo arkliukas. Net padarys stebuklų, kaip valstybė be korupcijos, o stebuklus daryti padės ne skaidrumas, o antikorupciniai teismai…o šiaip “nelaužydamas iečių, padės daryti pokyčius”, nes dabar tų pokyčių jam būnant premjeru kai kas daryti neleido – kas jau gal netyčia virsta net per dideliu atvirumu, nes akivaizdžiai kelia rimtą “vertikalės” ir tos pačios, tik švelnios korupcijos, atsidėkojimo už politinę karjerą aptarnaujant užpakalinę sėdynę riziką.

  Taigi, nuo užpakalinės sėdynės nominuotas “kandidatas” stipriai atsilieka, prisivyti galima tik stipriai rinkėjų galvose rezonuojančiomis žinutėmis, ir tam suprasti net gudelio nereikia. Tai ir įgarsina, ką Skirmanto “Štabo” Malinausko nuomone nori girdėti rinkėjas. Ką ten veikia Prezidentas, kas ta geopolitika, aiškintis nebuvo kada, bet dabar Skirmantas išėjo atostogų, gal pasidomės. Gal dar Šaras iš antros EP sąrašo vietos pakonsultuos kaip su ta Europa, o nuvažiavus į Varšuvą Kaczynskis papasakos kaip prisivilioti Trumpą.

 2. Kęstas says:

  Drįstu teigti, jog kiekvienam durniui aišku, kad Lietuvos nacionalinės gynybos biudžetinis paskirstymas yra didžiausia nesąmonė nuo penkmečio laikų. Švaistyti pinigus dėl beprasmių neegzistuojančios galios demonstracijų yra be galo kvaila. Tokiems absurdiškiems tikslams išleidžiama nemenkos sumos pinigų, kurios verčiau būtų investuojamos į skurstančią švietimo sistemą, idant pagaliau pakiltų juodadarbių mokytojų algos, bei į sveikatos apsaugos sistemą, kad gydytojams sumažėtų “bėdavojančių” bobulyčių eilės. Kaip vienas labai protingas žmogus kartą pasakė: “Lavonas yra daktaro klaida, o seimo narys – mokytojo”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.