Kodėl nesutikau “sudirbt” L.Kukuraičio per LRT laidą “Dienos tema”

Šiame komentare pjausiu šaką, ant kurios pats sėdžiu – kritikuosiu kai kurių LRT žurnalistų darbo etiką ir paaiškinsiu, kodėl nesutikau “sudirbt” L.Kukuraičio per LRT laidą “Dienos tema”.

Priešistorė

Kai pirmą karta paskambino Audrius Matonis iš LRT ir pakvietė į laidą “Dienos tema” pakalbėti apie 2019 m. biudžetą, man tai buvo premjera, pirmas debiutas nacionalinio transliuotojo eteryje. LRT naujas veidas patiko, dalyvavau ir “Dienos tema”, kurią vedė Rita Miliūtė bei Vladimiras Laučius,  per “LRT forumą”  oponavau maisto kuponų įdėjai.
Mano pastebėjimas pabendravus su laidų vedėjais už kadro – absoliuti dauguma apie ekonomika nesiraukia nė per nago juodimą ir tai net patys pripažindavo prieš ar po laidos. Kitaip tariant, laidos apie ekonomiką dažnai vedamos žurnalistų, kurie realiai nesupranta patys, apie ką kalbą.
Visgi, kaip akademikas, matau savo pareigą visuomenei dalyvauti tokio pobūdžio laidose, tam, kad konstruktyviais pasisakymais skatinti diskusiją. Vieniems mano pozicija gali patikti, kitiems nepatikti, tačiau pagrįstų ir argumentuotų nuomonių įvairovė yra būtina. Idealiu atveju, tai padarytų patys žurnalistai – bet turime ką turime… Ir įtariu, su dabartine studijų finansavimo ir kokybės sistema, greitai dar kokybiškos žurnalistikos neturėsime… Tačiau viena yra nesigaudymas ekonominėse temose, kita, yra …

“Jakilaitis style”

Galbūt tai mano klaidingas supratimas, tačiau Edmundui Jakilaičiui išėjus iš LRT ir geriausią dienos laiką gavus “Dienos tema” laidai, ją bei „LRT Forumas“ vedantys žurnalistai, mano supratimu, laidos kokybės nepagerino. Ritos Miliūtės, Audriaus Matonio, Indrės Makaraitytės ar Raigirdo Musnicko stilius man labai primena Edmundo Jakilaičio stilių: pasikviesti į studiją svečią, kurį norisi “nulinčiuoti” ar “sudirbti”,  pasikviesti kas tai gali padaryti (jeigu pačiam žurnalistui tai neįveikiama tema), laidos metu inicijuoti konfliktą tarp pašnekovų ir leisti konfliktui kurti laidos turinį, arba tiesiog, visos laidos metu, stengtis priversti pasiduoti pašnekovą, jog pastarasis pripažintų klydęs, blogai elgęsis ir jog laidos vedėjos ar vedėjo ex ante nuostatos buvo teisingos… daugmaž šlovė pasiekta tada, kai laidos pabaigoje galima sušukti: “Tegyvuoja vedančiojo tiesa”. Tai pastebima ir šių žurnalistų / laidų vedėjų laidose kituose kanaluose Žinių Radijo, ar Laisvės TV eteriuose, taigi problema ne pačiame LRT per se.
Tiesa, panašų stilių yra įvaldžiusi ir lrytas.tv „Lietuva tiesiogiai” vedėja D.Žeimytė, kuri man regis irgi perėmė buvusio savo kolegos E.Jakilaičio stilių.

Ar “sudirbimas” eteryje yra moraliai ir etiškai teisinga forma?

Spręskite patys, man atrodo kad ne. Man atrodo, kad žurnalistų darbas parodyti faktus, parodyti kas ir kur meluoja ar iškraipo faktus. Suprantama, priklausomai nuo formato, pvz., komentaruose, tegul “linčiuoja” ar “sudirbinėja” kiek nori, bet tada tai ir yra “komentarai”, visai kita forma, nei “diskusijos”, “debatai” ar informacinio pobūdžio laidos.

Žurnalistas nėra “kietas”, kuris gali pasisodinti silpną pašnekovą ir bandyt “suvaryt” jį prieš visą Lietuvą…

Kvietimas varyti į vienus vartus

Šiandien netikėtai sulaukiau skambučio iš Indrės Makaraitytės, pokalbis atrodė taip:

 

<…>IM: Galbūt ateitumėte į „Dienos temą“ kartu su Kukuraičiu pašnekėti truputi apie pensijas, pradinukų maitinimą ir t.t.?
AŠ: Ehhhhhm…. Nežinau ką reiktų kalbėti, nežinau ar ką nors praleidau…? [galvojau, gal kažko nepamačiau žiniose, kažką naujo sumastė – aut. pastaba]
IM: Na čia toks labiau žinote, sisteminis dalykas su pensijų kėlimu, su ta politika ir vaiko pinigais. Mes viską norime suvesti į tai, kad vyriausybė daro rinkiminę kampaniją už mokesčių mokėtojų pinigus. Ir toks po kąsnelį mėtymas iš SADM yra naudojimas administracinių resursų. Į tą pusę vesime diskusiją su Kukuraičiu.
AŠ: Manau Jums prof. Romas Lazutka labiau tiktu šiuo klausimu…
IM: Na jis buvęs patarėjas, čia nelabai gerai….
AŠ: … bet socialinėje srityje jo įdirbis didesnis….
IM: …. čia tik dvylikos minučių laida, tai nebus laiko į tokį gylį nueiti, čia laida bus labiau apibendrinimams skirta.
AŠ Labai gaila, bet šįkart atsisakysiu dalyvauti…
IM: Supratau.<…>

Kai žurnalistė kviesdama į laidą, turi planą, kokią istoriją papasakoti žiūrovams, nepriklausomai nuo faktų, tada aš tai vadinu propaganda, o ne žurnalistika.
Jeigu būtų kvietę diskutuoti apie vaiko pinigų didinimą, kaip priemonę kovoje su vaikų skurdu, arba diskutuoti apie tai, ką aš, kaip ekonomistas, manau apie pensijų indeksavimo mechanizmą – tai puiku. Abi priemonės turi tobulintinų techninių aspektų, abi priemones galima kvestionuoti ir socialine prasme, bet kviesti akademiką į studiją tam, kad jis antrintų laidos vedėjos minčiai visas socialines priemones, net jeigu jos priimtos buvusios vyriausybės / buvusio Seimo “suvesti į tai, kad vyriausybė daro rinkiminę kampaniją už mokesčių mokėtojų pinigus” man atrodo, jog prasilenkia su žurnalistine etika, ne tik Lino Kukuraičio atveju, bet ir dėl paties akademiko / eksperto “instrumentalizavimo” norimam tikslui pasiekti.

Viena yra konstruktyviai kritikuoti idėjas, planus ar priimtus sprendimus, kita yra ieškoti būdų kaip pamurkdyti nepatinkančią valdžią…

Pasekmės?

Po šios kritikos nebematysit ir nebegirdėsit manęs daugiau per LRT? Galbūt ¯\_(ツ)_/¯. Bet problemos viešinimas ir diskusijos skatinimas buvo ir yra tai ką aš darau. Dažniausiai tai apie ekonominius aspektus, kartais apie švietimą, šįkart apie (LRT) žurnalistų darbo kokybę bei etiką. Tai, kad “pjaunu šaką ant kurios sėdžiu” – ne taip svarbu, jeigu šaka yra pūvanti ir anksčiau ar vėliau vis tiek nukris…

Ar aš suprantu, jog šiuo blog’o įrašu, gali būti linkę pasinaudoti tie, kurie nori daryti įtaką LRT – taip. Man tai dilema, nes suprantu, kad problemos viešinimas, lygiai taip pat gali būti instrumentalizuotas. Tačiau tik turint stiprią ir kokybišką žiniasklaidą, galėsime, kaip visuomenė, atlaikyti kylančius iššūkius mūsų demokratijai.

p.S.

Beje, laidoje visgi dalyvavo R.Lazutka, kuris neprisidėjo prie “sudirbinėjimo”, ech nepavyko laidos vedėjai suvesti visko į vieną…

21 comments

 1. Mauras says:

  pagarba už drąsią poziciją. Juk žurnalistai neretai tiek įtikėję savo visagalybe ir teisumu, kad pasijaučia dievais, kuriems visi turi tarnauti. O ne atvirkščiai, kaip turėtų būti – o ypač nacionalinio transliuotojo atveju.

  Atėjus LRT vadovauti Garbačiauskaitei, Makaraitytė priimta vadovauti LRT tyrimų skyriui. Jo tyrimai, kuriuos teko matyti, labiau primena skandalų paiešką nei norą supažindinti su realybe. Tokią visuomenę nori konstruoti dievų žiniasklaida – ne mąstančią, o vartojančią pigius konfliktus ir skandalus, priklausomą nuo jų kasdienės dozės. Kodėl? Matyt todėl, kad jiems skandalus viešinti ar kurpti iš nieko yra lengviau, nei mąstyti. Tiesą sakant, nežiūrint į barakudišką stilių apie Makaraitytę buvau kiek geresnės nuomonės.

 2. Aušra Maldeikienė says:

  Liuks. Dėkui. Nors kartą kažkas mane palaiko aiškia kalbėdamas apie žurnalistus. 😉 Aš tai kartoju kartoju kartoju…

  • Justas Mundeikis says:

   Taip gerb. Aušra, manau aš irgi kartosiu ir kartosiu, bet nuo mūsų kalbėjimų, vargu ar kas keičiasi, jeigu:
   a) nesikeičia švietimo sistema, jog žurnalistiką baigę absolventai turėtų baigti ir bent jau bakalaurą srities, kurioje nori dirbti (politika, ekonomika, IT, inžinerija…)
   b) žiniasklaidos priemonės nepradeda orientuotis į kokybę vietoj kiekybės
   Tačiau manau, būtent nacionalinis transliuotojas, gaunantis adekvatų finansavimą, turėtų užtikrinti kokybę bei investicijas į savo darbo jėgą.

   • juozas says:

    Keisis. Jau keičiasi. Juk prisidėjo nauja pavardė su stuburu. O kiekvienas prie Jūsų stuburo galime prilipti kaip raumenėliai. Bet garbinga ir tiesi pozicija – pirmiausia. Bet prasidės ir viliotiniai.

  • Vytautas says:

   Nesutinku, žurnalistai dirba savo darbą – surasti aktualią temą, pakviesti oponuojančias puses ir moderuoti diskusiją. Prisimenant 2008 ir Kirkilo “dosnumą” kyla natūralus klausimas ar nelipame ant to paties grėblio? Manau šis metas tokioms diskusijoms yra labai tinkamas.

   • Justas Mundeikis says:

    Vytautai,

    1) 2019 metų biudžetas yra patvirtintas, sprendimai dėl vaiko pinigų priimti 2018 rugsėjo/spalio mėnesiais.
    2) Indeksavimas priimtas buvusios vyriausybės/Seimo, taigi sprendimas dėl pensijų yra depolitizuotas
    3) Vienintelis klausimas kaip aš čia suprantu yra aktualus, tai vaikų maitinimo klausimas.

    Indrė paskambinusi aiškiai pasakė, apie detales nebus kalbama, naratyvas aiškus: dosni vyriausybė prieš rinkimus. Basta.

    Taip, kad nei tema čia yra labai “aktuali” ta prasme, akd dabar priimami sprendimai, nei diskusija buvo moderuojama, o vedamas naratyvas… Tada tai ne žurnalistika.

    Ar būtų buvę geriau vaiko pinigus duoti tik tiems, kurie gyvena skurde? Ar būtų geriau tiesiog didinti socialines išmokas, ar geriau būtų tuos pinigus investuoti į mokytojų atlyginimus? Čia yra esminiai, detalūs klausimai, apie kuriuos galėtų ekonomistai, politikai diskutuoti, nes visi scenarijai turi savo pliusų, savo minusų, bet juk ne apie tai laida turėjo būti…

 3. Ruta says:

  Tikrai matyti, visas tas pamušalas dažnai, kartais telieka nujausti. Ačiū už patvirtinimą. Kudabienių klonai… Tik man, beje, Rita Miliūtė žymiai darbo koybe ir kultūra išsiskiria.

 4. Vilija says:

  Ačiū už mintis, kurios jau senokai kirba galvoje, klausantis “Dienos temos”. Ir tikrai buvo bent tiek smagu, kad šį kart Lazutka neprisidėjo prie sudirbinėjimo. Nesu šios vyriausybės gerbė, bet tas ištisinis sudirbinėjimas ir šiaip patyčios Lietuvoje, kurios ateina net iš prizedentūros, jau tikrai atsibodo.

 5. Marius Čiuželis says:

  Puiku. Malonumas skaityti. Ir sveikinu už tokią (retą) poziciją.

 6. Indre Makaraityte says:

  Pone Justai Mundeiki, žurnalistai neretai kaltinami, kad į laidas kviečia vienos ir tos pačios nuomonės atstovus ir LRT stengiamės balansuoti, kad vienos nuomonės nebūtų. Suprantu, kad išmanote ekonomiką, tačiau jūsų priekaištas apie kompetenciją yra be pagrindo. Žurnalistai negali būti tokie gilūs ekspertai, koks esate jūs, ir tai – vienintelė ir svarbiausia priežastis, kodėl esate kviečiamas į pokalbį. Lygiai taip pat, kaip kviečiami medikai, politikai, mokytojai, ugniagesiai gelbėtojai ir daugybės kitų profesijų, kurių žurnalistai taip gerai neišmano, atstovai. Ir kviesdami pokalbiui mes visada laikomės paprastos taisyklės: norime, kad laidoje vyktų diskusija. Ji įmanoma tik tada, kai nušviečiamos kelios nuomonės.
  Laidos temą iškart pristačiau – Ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimai: diskusijos dėl nemokamo pradinuku maitinimo iniciavimas, didesnės pensijos, didesni vaiko pinigai nėra orientuoti į rinkimus? Nuomonę, kad valdžia nenaudoja išmokų kaip administracinio resurso rinkimuose, jau atstovavo ministras. Natūralu, kad ieškome jam oponento. Kartu labai aiškiai pasakome, ko tikimės iš pašnekovo. Tikimės, kad jis parinks diskusijai svarbius argumentus ir faktus.
  Ekspertą kvietėme oponuoti ne L.Kukuraičiui kaip asmeniui, o pateikti sisteminį apibendrinantį požiūrį į valdžios sprendimus. Taip ir buvo suformuluota, kviečiant į laidą jus, apie tai ir buvo visa „Dienos temos“ laida. Ekspertas yra laisvas atsisakyti arba ateiti, laisvas pasirinkti savo argumentus ir dėstyti savo nuomonę. Lygiai taip pat laisvas tą daryti ministras, lygiai taip pat žiūrovai laisvi pasirinkti, ar žiūrėti ir kuo tikėti. Niekas jūsų nespaudė į laidą ateiti per prievartą ir primygtinai neįkalbinėjo.
  Į laidą atvyko prof. Romas Lazutka, kuris problemą įžvelgė ir pateikė savo požiūrį į šią problemą ir laidoje abu pašnekovai galėjo atsakyti į klausimus. Prof. R. Lazutka nėra tas ekspertas, kurį kas nors kaip nors galėtų priversti kalbėti, kaip jis negalvoja.
  Mano darbas yra rasti svarbią temą ir ją nušviesti. Kviesdama tiek ministrą, tiek jus ar kitus ekspertus į pokalbį tą ir darau.
  Jūs turite teisę neįžvelgti problemos, jog valdžia naudoja administracinius resursus rinkimams, bet žurnalistai vis tiek turi pareigą šį klausimą kelti.

  • Vilija says:

   jeigu dėl kiekvieno žmonėms naudingo dalyko bus sakoma, kad tai rinkiminiai triukai, tai JOKIA VALDŽIA niekada nieko negalės žmonėms geresnio pasiūlyti, nes rinkimai per dažnai vyksta…

  • Mauras says:

   Indre, čia ir yra jūsų problema, kad net nemėginate aiškintis, kokios vieno ar kito vyriausybės veiksmo pasekmės, ar jis pagrįstas ir duoda lauktą poveikį, kokia nauda visuomenei. Kodėl? Turiu tik vieną versiją, kurią jau išdėsčiau aukščiau, tikiuosi neįsižeidėte už epitetus. Suprantama, daug smagiau ir paprasčiau iš anksto suformuluoti ekspertui grilling darbotvarkę ir stebėti, kaip politikas jūsų ir “oponuojančio” eksperto pastangomis (kas šiuo atveju neįvyko, bet labiau ne dėl jūsų pastangų, o nepaisant jų) raitosi kaip ungurys ant keptuvės. Bando įrodyti, kad nėra kupranugaris kaip jūs įtariate – nors įrodinėti beprasmiška ir neįmanoma, nes ateinantys rinkimai yra realybė, o bandymai aiškinti kad dirba ne dėl posto, o dėl rinkėjų būtų tik oro virpinimas, ir jais žinoma niekas netiki. Nes mes žinom, kad visi politikai labiausiai svajoja būti perrinkti, taigi įrodinėti kaip ir nebėra ką? Aiškintis, kad pvz. pensijų indeksavimas pagaliau padarytas taip, kad nuo šiol vyktų aautomatiškai, apie tai kalbama bent penkis metus, ir kad tai realiai atima iš politikų galimybę ateityje tapti dosniais, jums kaip ir kitiems visų temų žinovams matyt jau per sudėtinga, o gal neverta, nes prieštarauja susigalvotam naratyvui?

   Nesiekiu atgrasyti nuo pagrįsto vyriausybės tarkavimo už epizodus, kur aiškiai naudoja resursus savireklamai, bet tai toli gražu nėra svarbiausi socialiniai ar ekonominiai klausimai, kuriais norisi matyti konstruktyvią, o ne konfliktų-skandalų diskusiją. Tokio aukščio žurnalistikos kartelė stipriai nuvilia. Labai tikiuosi, kad šis epizodas padės susiimti ir atsidūrus nacionalinio transliuotojo eteryje pradėti kelti sau aukštesnius reikalavimus. Jei tai, ką sukursite, bus paženklinta intelektu ir nesukels Pavlovo reflekso prie skandalų komercinės žiniasklaidos įpratintai žiūrovų daliai, tai ir bus žingsnis į tą pusę, kurlink LRT turėtų judėti.

  • Justas Mundeikis says:

   Gerb. Indre, dėkoju už komentarą. Išsamiai į jį atsakiau ir pakomentavau:

   http://lithuanian-economy.net/2019/02/02/atsakymas-indrei-makaraitytei/

 7. Kod says:

  Tas moralizmas kaip iš dramblio kaulo bokšto, kai ekspertas pats daro baisių kalbos, gramatikos klaidų, pvz. “įdėjai”, “juodimą”, “tam, kad oponuoti” – atrodo išverstskūriškai. Akivaizdu, kad pačiam ekspertui Justui Mundeikiui, išdidžiai besivadinančiam akademiku, reikėtų dar pasimokyti. Elementariosios gramatikos, nes net vaikai mokykloje tokių klaidų išmoksta nebedaryti. Žinoma, žurnalistams reikia mokytis, dievaži, visko niekada nežinai. Bet kodėl geriau pamoralizuoti apie supuvusią žiniasklaidą viešai, dargi vienos geriausių, turinčių politologinį išsilavinimą ir profesionaliausių žurnalisčių pavyzdžiu, didžiai susireikšminant, nei tiesiog to pokalbio su žurnaliste metu išsiaiškinti, kodėl kvietimas į laidą buvo suformuluotas būtent taip?

  • Justas Mundeikis says:

   Aišku, labai rimta, pasivadinti “Kod”, bet tebūnie.

   Aš Lietuvoje nesu baigęs 7 klasių ir taip, mano lietuvių kalba, rašyba ir gramatika yra gana prasto lygio. Aš nuolatos stengiuosi gerinti savo kalbos žinias, bet kai pasveriu, ar geriau yra perskaityti gerą “ekonominę” knygą, ar tą laiką skirti lietuvių kalbos gramatikai ir klaidų vengimui, man kaštų naudos analizė yra aiški – skaityti geras knygas 😀

   Aišku, Jums formalumai, tokie kaip, kalbos įvaldymas, gali būti labai svarbūs. Tai nenustebčiau, jog Jums gyvenime ir daug kitų formalių dalykų bus ko gero labai svarbūs, pvz., kaip atrodo prezidentas 😀

   Man visiškai nesvarbu, kaip atrodo prezidentas, man visiškai nesvarbu, kiek grubių, baisių ir dar kokių rašybos ar gramatikos klaidų aš pridarau… man svarbu yra šviesti visuomenę: ne būti raštinga, o būti protinga. Protinga mintis, su į ar i, su kableliu ar be kablelio ir liks protinga mintimi.

   Galbūt Jums tai nepatinka, sveikinu, demokratinė valstybė ir Jūs turite teisę į tokios nuomonės turėjimą, turite teisę neskaityti mano minčių 😀 Aš pragyvenau 14 metų ne Lietuvoje, laisvai kalbu ir rašau 3 kalbomis, tebūnie su klaidomis. Gyvenimas ne Lietuvoje, pakeitė vertybės ir supratimą – kas yra svarbu. Tad palinkėsiu, keliaukite ir Jūs…

   • Kod says:

    O taip, žinoma, kas gi gali būti mažiau reikšminga už gebėjimą akademikui intelektualui gerai valdyti gimtąją kalbą. Ir tiems, kam tai rūpi, žinoma, svarbūs tik paviršiniai dalykai, kaip kad prezidento išvaizda, o ne pats prezidentas ir jo politika. Ir aišku, tie, kuriems tai rūpi, yra niekur nosies iš Lietuvos neiškišę provincialai. Gilios įžvalgos. Ir ne mažiau juokingos. Aš prie jūsų dėl kalbos dalykų prikibau tokia pat forma, kokia jūs prikibot prie žurnalistės suplakdamas viską į ‘jakilaitis style’. Linkiu daugiau bendradarbiauti, o ne tverti fronto linijas viliantis, kad žmogus ‘neįsižeidė dėl epitetų’.

   • Mauras says:

    Justai, neverta gaišti brangaus laiko atsakinėjant į ad hominem. Tokius paprastai rašinėja žmonės, neturintys ką pasakyti į temą, bet labai norintys prie ko nors prisikabinti (počemu bez šapki), pasirodyti ir pamokyti.

    Epitetus naudojau ir vyliausi aš, taigi Kod pamokymai net ne tuo adresu. 😉

    • Paulius says:

     pone/panele Kod, aišku, labai džiugu, kad šiais laikais dar kažkam rūpi lietuvių kalbos vartojimas viešumoje. Tik ar nuo to galo pradedate? Gal verčiau derėtų pasidomėti populiariausių portalų rašeivų kurpiamų rašinių gramatika? delfis lietrytis, ta pati lrt (nors gal šiek tiek mažiau) ten aiškiai metų metais niekas nematė redaktoriaus. o autorių lygis… gal vertėtų bandyti išsiaiškinti kaip yra „spiriama iš kojos, duodama ir kumščio“ ką reiškia „jautrios nuotraukos“ o gal yra ir aktualūs fermentuoto gėrimo prisiragavusiam piliečiui „jautrūs šaligatviai“ ir daugelį kitų be galo įdomių dalykų. Žinoma, ne Jums vienam/vienai ausį pjauna autoriaus kalbos klaidos, tačiau klausimas be adresato, kiek lengva, po kasdien į viešumą pilamo tokio piemenėlių, pasivadinusių žurnalistais, gramatinių, lingvistinių, semiotinių inovacijų srauto (kalbant paprasčiau – elementariausios mažaraštystės)išlinkti nepraradusiam elementariausios kalbins nuovokos. ypač kai kalbama apie visam šitam šlamštui imlią jaunąją kartą. ar apie tuos, kuriems lietuvių kalba nėra gimtoji (kas panašu yra ir minėtiems „žurnalistams“) ar apie tuos, kuriems dėl vienų ar kitų priežasčių lietuvių kalbos įvaldymas yra apsunkintas. o dabar Jūs tiesiog panašus/i į tą anekdoto protagonistą, nesumaniusį nieko gerai, nei „o pas jus negrus muša“…

 8. […] Indre, dėkoju už Jūsų komentarą po mano gana kritišku blog-post’u “Kodėl nesutikau “sudirbt” L.Kukuraičio per LRT laidą ‘Dienos tema’“, kuriame aš paliečiau iš esmės net tris […]

 9. Birutė says:

  Apie etiką šiaip labai trūksta pasvarstymų viešojoje erdvėje. Tai čia puikus kąsnis, Makaraitytės terminais :D, gaila, kad tik toks vienas iš nedaugelio… O pas Jus patį sparčiai didėja kritiškumo! 😉 Džiugu 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: