Pranešimo skaidrės: “MMA nustatymo metodika”

Šiandien Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vykusiame susitikime buvau pakviestas  paaiškinti kodėl ir kaip yra arba galėtų būti skaičiuojamas MMA Lietuvoje kitais metais.  Kuo skiriasi skirtingi VDU skaičiavimo metodai ir kurį VDU siūlyčiau taikyti nustatant MMA. Žemiau pranešimo skaidrės: “MMA nustatymo metodika”.

Aš suprantu Lietuvos banko baimes dėl to, jog MMA/VDU santykis, kaip jį skaičiuoja Eurostat, gali viršyti 50% ribą. Nors Lietuvai nėra moksliškai nustatyto “žalingo/nežalingo” santykio dydžio, visgi mano siūlymas būtų “nepersistengti”, nes MMA didinimas veikia ne tik MMA gaunančiųjų pajamas, bet ir 2-4 decilius. Tačiau kartu “bijoti” peržengti 50% riba ir nereiktų. Tačiau tai, mano supratimu – politinis sprendimas.

Šioje prezentacijoje remiuosi Eurostat ir Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kas norėtų gauti .R kodą, prašau rašyti asmeniškai.  Visos skaičiavimo klaidos – autoriaus atsakomybė.

Dėl techninių kliūčių nepavyko padaryti video įrašo, tad šiuo metu dalinuosi tik skaidrėmis.

Download (PDF, 3.17MB)

5 comments

 1. Algimantas Kazlauskas says:

  Čia dėmesys kreipiamas į teisingumą naudoti šių ar prognuozuojamų sekančių metų rodyklius dėl BVP ir VDU nustatant sekančių metų MMA. Tik užsimenama, kad MMA kitimas veikia ir 2-4 dešimtuko VDU procentiles, ir BVP.
  MMA netik teisingumui lyginti bet aktyvi krašto ekonomikos dalis. Esame vienoje ekonomijoje su visa ES, Ypač su naudojančiais Eurą. Algos už lygu darbą siektina, kad lygintus bent su ES vidurkiu. Kainos susilygino. Algos 4-6 kartus žemesnės. Darbdaviai negodūs. Tik bereikalo nekelia algų, nors lietuviai ir masiniai bėga kur aukštesnės algos. Lietuvos algos stagnacijoje. MMA yra įrankis vesti iš užburtos stagnacijos. Pietų Korėja pavizdys kur taip jau daroma.

  • Justas Mundeikis says:

   Manau, jog žemiau mano pateiktas atsakymas Rolandui, tinka dalinai ir replikavimui į Jūsų komentarą. nemanau, jog MMA turėtų būti vienintelis instrumentas, kuriuo siekiame pagerinti darbuotojų pajamas…

 2. Rolandas says:

  Taip,MMA didinimas skatina ir vidutinio atlyginimu kilima,daugelis darbdaviu isgali ir gali moketi didesnius atlyginimus,bet laikosi tam tikro procentinio lygio nuo MMA.kainos siuo metu jau pasieke ES vidurki,bet MMA ir atlyginimai atsilieka 3- 4 kartus nuo ES vidurkio,norint kuo greiciau pasivyti issivysciusiais ES salis reikia MMA didinti nors po 50 euru kasmet,nereikia bijoti,kad bankrutuos silpnesnis verslas,juk laisvu darbo vietu lietuvoje tikrai yra daug,norintys dirbti manau nesunkiai susiras kitus darbus,jau dabar daugelis rajonu gyventoju i darbus vyksta i kitus miestus ir miestelius,daugelis imoniu net patys rajono darbuotojus vezasi i darbus,tik stiprios imones yra lietuvos ateitis,o ne silpnos ir merdincios is kuriu naudos labai mazai…

  • Justas Mundeikis says:

   Norėčiau trumpai replikuoti dėl: “nereikia bijoti,kad bankrutuos silpnesnis verslas,juk laisvu darbo vietų Lietuvoje tikrai yra daug,norintys dirbti manau nesunkiai susiras kitus darbus”

   nebūčiau linkęs visiškai sutikti su Jūsų išsakyta nuomone, jog nereikia bijoti, pateiksiu keletą priežasčių:
   1) nedarbo pašalpa Lietuvoje yra ganėtinai maža, todėl atleistas darbuotojas iškart patiria vartojimo apribojimus
   2) surastas naujas darbas, ne visada atitinka / būna geresnis už buvusįjį, tiek kokybės tiek finansinę prasme
   3) pirmi abu punktai ne retai sąlygoja, jog bedarbis patiria neigiamų socialinių, emocinių ir psichologinių pasekmių
   4) Lietuvoje santykis bedarbiai:laisvos darbo vietos yra 4:1! Todėl lengva rasti darbą tikrai nėra, juolab, kad dauguma laisvų darbo vietų yra vidutinės ir aukštos kvalifikacijos specialistams
   5) dėl prastų perkvalifikavimo / profesinio rengimo programų turime struktūrinio nedarbo problemą, kurią būtina spręsti.

   Taigi bijoti, yra ko. Ir valstybė šiuo atveju gali labai prisidėti prie to, jog tas pokytis vyktų švelniau bet kartu greičiau:
   – gerinti perkvalifikavimo galimybes
   – didinti apimti ir prieigą kvalifikacijos kėlimo mokymų dirbantiems asmenims
   – didinti susisiekimo galimybės iš rajonų į rajonų centrus
   – didinti skaidrumą apie mokamus atlyginimus įvairiose įmonėse
   – ilginti nedarbo pašalpos mokėjimą, kaip siūlo OECD (EBPO), iki 12 mėn

   Kitaip tariant – didinti darbuotojų galimybes patiems kelti savo kvalifikaciją ir patiems keisti darbą (tada darbdaviai privalės reaguoti ir didinti atlyginimus), nes šiuo metu, priešingai nei teigia koks LLRI, darbo rinkos nėra “tobulos-konkurencijos” rinka…

   Tada, tikėtina, darbdaviai bus labiau linkę dalį pelno skirti investicijoms į gamybos pajėgumus tam, kad didintų savo darbuotojų darbo našumą, gaminamos produkcijos kokybę ir konkurencingumą. Tai leistų didinti kainas, ko pasekoje leistų didinti atlyginimus. Investicijų trūkumas Lietuvoje yra labai aiškus, tačiau įmonės vis dar orientuojasi į “pigios-darbo-jėgos” modelį, tai reikia keisti, bet ne vien, didinant MMA

 3. algis kazlauskas says:

  Taip, teisybė MMA ne vienintelis būdas didinti darbuotojų pajamas ir algas. Įdomu būtu jūsų mintys Šioms kelioms problemoms:
  Taip persikvalifikavus į daugiau apmokomą darbą gali pakelti savo algą. Bet ES kraštuose yra kur moka nepersikvalifikavus už tą patį darbą 4-6 kartus daugiau. Kaip galima greitai vien išlyginti?
  Taip gerinant darbuotojams pasiekimą daugiau darboviečių didina jų konkurencingumą į didesnį apylinkės ratą. Bet Seimas pravedė įstatymą įleidžianti daugiau darbuotojų iš mažas algas mokančių kaimynų. Tai mažina esančiųjų darbuotojų galią prašyti kelti algas. Kaip galima greitai šį minusinį poveikį atitaisyti?
  Taip dibtuvių ir darbo vairuotojams tiesioginis rūpestis aptarnauti ir gaminti kuo pigiau, likutis kad kuo daugiau. Tik po to pagalvoti apie nepasivejančias algas. Bet Seimo ir Valdžios atsakomybė rūpintis visų piliečių pragyvenimo gerumu. MMA tiesioginis instrumentas kelti pragyvenimo lygi. Kokį mastą naudoti kėlimui, kad susilygintume su ES?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: